[personal profile] biber551
На сторінці Євгена Пінака вийшов черговий номер моїх Бобрових байок "Довгий шлях до Перлинної Гавані, або хто першим сказав "мяу" https://eugen-pinak.dreamwidth.org/69564.html
Для мене це досить особливий випуск. Колись частково я її публікував ще на своєму ЖЖ, але на російській і не в повному обсязі.
Викладав в грудні 2021 року під 80 річчя Перл Харбору... Останній Новий Рік перед повномасштабкою... Знов хиткий момент коли мені здавалось що я знов вигрібся з ями і в мене з'являєть щось стабільне... Ну да фіг з ним.
Головне інше. На цю історію я вийшов випадково. Досить задовго до того я фантазував одну з своїх багатьох альтернативок головною умовою яких є максимальна реалістичність. Фактично я їх виклристовую щоб знаходити білі плями в своїх знаннях. Так от в ході її було переобладнання коммерчестких кораблів під АВ в ПСВ. Але для цього треба було знати, а які то вообще були? І я надовго поринув в історію цивільного судноплавства і суднобудівництва. Це виявилась буквально безодня невідомої інформації. Я закохався в історію компаній що сполучили захід і схід. Цілий пласт світової історії, історії яку ми втрачаємо. Це мало кому цікаво. Верфи давно пощакривались. Архіви або знищені або валяються в місцевих архівах тих міст де колись були верфи. Іноді в шкіряних футлярах просто на вулиці. Сайти верфей закриваються. Ніби гаснуть зірки. Весь час коли я копав в мене було відчуття що чую затизаючий шепіт людей що колись жили. "Загадкова смерть стюардеси, сьогодні в ванні було знайдено тіло молодої стюарлесси на лайнері такому то" І за цим історія Я вивчив як працювали вахти. Як уродженці сходу займали свої місця на мостиках гордих лайнерів, як ставали капітанами і це було гордістю для цілих країн. Які назви Орієнтал Лайн, P&O лайн! Які кораблі! Для мене на завжди потускніла Голуба лента Атлантики - це був просто спринтерський забіг. Лувр поверх скотовозки. А східні лайнери це були житла куди людина заходила і на місяць життя! І це були не єєемігранти, а чиновники, бізнесмени, культурні діячі, кваліфіковані майстри - справжня працююча суть європейської цивілізації що пізнавала, розвивала і синтезувала схід в світову цивілізацію. Один з ранніх кораблів навіть отримав прізвисько "залізний міст до Бомбею". О Боже, як я якось знайшов книгу мандрівника на лайнері ПіО Вікторіа, один з юбілеїв (ця серія лайнерів вступила на 50 річчя заснування ПіО який співпав з 50 річчям коронації Королеви Вікторії), я щачитувався нею! Як пасажири робили ставки хто вгадає скіки миль пройде лайнер за добу- лайнер тримав стабільно 15у відносно води, але ж вода не стоїть на місці і тому пробіг по карті завжди різний! Як вони описували мандрівки по містам зупинок, на лайнері в цей час приймали вугілля, а потім відмивали лайнер від вугільного пилу. Недарма якраз ПіО придумала і розвила круізне судноплавство. Та що там... Це можна писати безкінечно. Я підготовив статтю про історію класичних лайнерів преміум класу ПіО лайн з 1880 по 1900, а другу про історію двох SS Himalaya від ПиО (перша приймала участь в Кримській війні, а була потоплена в 1941 році Штуками, а друга в праці Корбета по Британському флоту ПСВ частіше згадується ніж деякі дредноути) і їх не прийняв жодний історичний журнал. Бо не цікаво... Це ж не Тітанік, не блю рібанд, не Бісмарк і не Тигр... Або мегазброя Нацистів...
Чесно кажучи я був тоді в депресії і їхав в поїзді в рідний Бердянськ. І от прибувши, я вийшов з поїзда і... І раптом побачив знак ПиО ферріз на одному з контейнерів що був на платформі вантажного потяга, знак який був таким де як і в ті часи які я вивчав. Відчуття чогось містичного що скоро відбудеться затопило мене. І от вечіром того дня тралч англомовний ВМІ інет я наштовхнувся на "план перебудови HMS Alsatian, HMS Orvieto, HMS Teutonic в авіаносці" Колись в тій давно забутій альтернативі я їх вирахував як одних з кандидатів! Крис Уроборос таки наздогнав свій хвостик, вигадане зійшлось з реалом. І я почав рити цю історію потихеньку витаскуючи на світ всю історію. Це був досить довгий, але цікавий шлях. В ході якого матеріали підняті мною навіть змінили англомовну вікіпедію:)
Ітог ось там на сторінці Євгена Пінака. Читайте, насолоджуйтесь. В такому обсязі всю цю історію ви не прочитаєте ні де.
Такі діла.

Date: 2025-03-30 05:58 am (UTC)
From: [personal profile] borisk
Yep. And the only memory of this world is English term “posh” - “Port outbound, starboard homeward”.

Date: 2025-03-30 07:53 am (UTC)
From: [personal profile] borisk
There was no air conditioning on P&O steamers.

Some people were convinced that in Indian Ocean Sun heats cabins on the southern board (if one can say so) more.

Therefore they preferred left board cabins (port side) when traveling to India and right board (starboard side) on the way home.

Date: 2025-03-30 11:57 am (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
Спасибо, хороший рассказ.
В общем и целом я это как бы знал, но как всегда интересны подробности.
P.S. А про лайнеры - да, совершенно особая тема. И увы - некопанная - "Це мало кому цікаво". Печально, но факт. А ведь это действительно был свой мир, целая эпоха ...
P.P.S. Евгению привет

Date: 2025-03-30 12:55 pm (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
> Спасибо Владимир, честно говоря очень приятно, а то почти словил депрессию - такая статья и нуль реакции хотя казалось бы тут интересующихся историей масса.
* Так история - она большая. Я и сам-то больше по части японского флота да и того эпохи Второй мировой...
Хотя я и не отказываюсь повысить свой уровень образованности в смежных темах ;-)

> А лайнеры - да, даже не знаю почему людям это не интересно. Это же не Марвел, это действительно было
* Видимо не интересна сама эпоха. Время оформления и консолидации Империи. Никаких громких (и даже не громких) войн уже нет, всё что нужно и можно - уже завоёвано, что нужно но не можно - оставлено, а что можно, но не нужно - так оно и не нужно. Отдельные стычки в джунглях и саваннах - мелкие местные дела. Пришло время не Героических Завоеваний а простых Труда и Организации - прокладывать телеграфные кабели, налаживать маршруты лайнеров, организовывать оловянные рудники и каучуковые плантации... в общем просто жить. Как-то так...

Date: 2025-03-31 10:15 am (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
> Я в свій час був шокований, що була традиція в корабельний журнал заносити публічні бесіди між видатними людьми що мандрували на борту і традиційно їх робили в загальних залах!
* А вот про такое я не знал!

Date: 2025-03-31 10:15 am (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
И почему же?

Date: 2025-03-31 10:07 pm (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
Интересно, не слышал раньше про такое. А источник информации?

Date: 2025-04-01 11:08 am (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
> Інтернет. Добре б тепер знайти якісь документи підтверджуючі це.
* Вот именно что.

Date: 2025-04-01 01:24 pm (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
OK

Date: 2025-04-01 11:10 am (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
> Кстаті ще таке чув про Аурору, читав що вона незмінно на стрільбах давала більше попадань з 6-6" ніж тауни з 12.
* Ну, про японцев тоже пишут что их шестипушечные "фурутаки"/"аобы" тоже стреляли метче чем десятипушечные крейсера следующих серий. Так что это не сильно удивляет.
А вот как была "Аврора" по сравнению с остальными шестипушечными крейсерами?

Date: 2025-04-01 01:28 pm (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
Вот и интересно. Техника - ну как бы идентичная. Если два корабля на идентичной технике показывают заметно разные результаты, то вариантов два:
- у одного корабля техника с серьёзным производственным дефектом;
- у одного корабля управляющий огнём и комендоры повыше классом чем на другом.
Чаще всего - вариант два.
Чисто теоретически - поменять местами управляющего огнём и комендор-наводчиков и посмотреть что получится.

Date: 2025-04-02 10:36 am (UTC)
From: [personal profile] sidorenko_vl
> Ну як командир відділення управління мінометної батареї хочу відмітити що навіть в найкращих розрахунків є "улюблені " стволи з яких вони показують найкращі результати, при чому інші розрахунки можуть показувати найвищі результати на тому стволі на якому інші працюють гірше. В чому причина, та Бог зна, я просто старався враховувати це направляючи розрахунки на "улюблені" стволи.
* Интересно. Я с подобным не сталкивался. Хотя у нас на флотилии практиковалось, что на учебные стрельбы выходили всего один-два корабля из дивизиона, на которые садились комендоры и командиры БЧ-2 с остальных кораблей. Которые стреляли по очереди из одних и тех же стволов. И разница в результатах обычно более-менее соответствовала опыту стреляющих.
Впрочем точной статистики никто не вёл, так что трудно сказать насколько снижались (если снижались) результаты при стрельбе не из "своих" установок.

> Ну і треба відмітити славетні Дідо, які нікуди ніколи за всю війну не попали
* Может им просто не повезло :-)

Date: 2025-03-30 02:31 pm (UTC)
eugen_pinak: (Default)
From: [personal profile] eugen_pinak
Фантастична історія. Нажаль, цивільне суднобудівництво набагато менш популярне серед дослідників :(

Date: 2025-03-31 06:21 am (UTC)
From: [personal profile] reytar1979
Красно дякую за таке цікаве пояснення, обов'язково прочитаю опубліковану в пана Євгена статтю.

Date: 2025-03-31 08:17 am (UTC)
From: [personal profile] count_enable
Спасибі, хороша стаття і тема цікава. Океанські лайнери зникли буквально за одне десятиліття, і зараз мало хто задумується наскільки сильно це поміняло світову культуру в цілому. Коли Австралія це не понад місяць часу з Бристоля, а дві доби "Кометою".
Page generated Jul. 11th, 2025 07:41 am
Powered by Dreamwidth Studios