Date: 2025-04-07 03:48 pm (UTC)
From: [personal profile] count_enable
А як Тайвань таким став? В історичній літературі, навіть дуже про-Тайванській, думки про кліку Чан Кай-Ші не дуже прихильні. Зграя варлордів, кримінальних авторитетів та казнокрадів. Потім японська окупація..і прохід в дамки. Треба буде почитати більше...

Ключовість Тайваню в напівпровідниках думаю це радше збіг обставин ніж закономірність. Починав він нарівні з Гонконгом, Малайзією і Сінгапуром куди переїдждала електронна промисловість з США і Японії (старожили ще пам"ятають ПК "жовтої збірки" - гірше ніж "біла" (Європа та США), але куди краща ніж "червона" (совок)). Там робили хай-тек, але його не розробляли. Аж в кінці 80х тайванський аналог мєдвєдєва вирішив теж погратись в нацпроект і вибрав нанотехнології мікросхеми. В ті роки мікроелектроніка була вертикально інтегрованою - розробники апаратури типу Філіпса чи Касіо самі проектували мікросхеми для своїх девайсів, і самі їх же виготовляли. Побудувати з нуля подібного гіганта, та ще й по держпрограмі Тайваню було не по зубах. Але вони домовились з Філіпсом що він перенесе частину виробництва мікросхем на Тайвань і допоможе їм збудувати повний цикл виробництва напівпровідників. І так появилась Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Це була перша компанія яка спеціалізувалась виключно на виробництві мікросхем, а не на їх проектуванні чи складанні електроніки. На той час доволі революційна ідея, але вона появилась в дуже правильний момент.
Складність напівпровідникових техпроцесів (і їхня ціна) якраз почала дуже різко рости, змушуючи менші компанії які не могли втримувати темпи з оновленням своїх фабрик, передавати виготовлення мікросхем на субпідряд. При цьому теж різко росла рентабельність виготовлення мікросхем - дорожчий техпроцес після відладки почав клепати значно дешевші і якісніші мікросхеми ніж це можна було робити на старих заводах. Тому в 90-ті і початок 00х пройшло масове вимирання виробників мікросхем - ті які не знайшли свою нішу типу радіаційно стійких мікросхем, силової електроніки тощо, вимерли як АЗЛК в епоху імпортних мерседесів і тойот - вони просто перестали бути рентабельними.
В результаті цієї гонитви за хай-теком зараз залишились три компанії які можуть робити саму передову електроніку (умовно кажучи рівня процесора ПК чи смартфона). Це Інтел - остання велика вертикально інтегрована компанія, Самсунг, і TSMC. AMD свої фабрики на початку 00х відокремили в незалежну компанію GlobalFoundries яка класно йшла, але пару років тому таки вибула з гонки за "вищу лігу" техпроцесів. Інтел останні 15 років бреде в чорній смузі поганих бізнес-рішень які вже завдали гігантської шкоди інженерним ресурсам компанії, тому він і почав програвати гонку за техпроцес. При цьому і Інтел,і Самсунг роблять купу власної електроніки, що змушує їхню конкуренцію типу AMD чи Mediatek йти до TSMC як до єдиного нейтрального виробника передових мікросхем.
Тобто сьогоднішня унікальність Тайваню і TSMC для світової електроніки це не так результат суспільно-політичного устрою острова, чи додаткової тайванської хромосоми, як наслідок хибних бізнес-рішень Інтела та власних клопотів GlobalFoundries.
Додам ще трохи особистого досвіду. На жаль тайванська індустрія зараз дуже тісно інтегрована з китайською і боюсь вона вже морально готова до керуючої ролі КПК, і сильно відстає від китайців в міжнародній співпраці. В рази простіше домовитись про виробництво електроніки в Шеньжені ніж на Тайвані. Малим клієнтам, наприклад українським виробникам дронів почати партнерство з тайванцями дуже важко якщо не неможливо. Може й дійсно хромосома не та чи що.
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

biber551

July 2025

S M T W T F S
  1 23 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 7th, 2025 02:59 pm
Powered by Dreamwidth Studios