[personal profile] biber551
Mortis Æterna / OSINT-війна солов'їною:
Софія Широгорова (Stalag Null)
https://t.me/mortisaeterna/3387
Настав час поговорити про те, що не так із Пінкером і його «трендом на зменшення насильства».

(i.e. їмо Пінкера з кашею, ч. 1)

Нагадаю: у книжці «Найкраще в нас» психолінгвіст Стівен Пінкер розповідає, що людство всю свою історію змінювалося на краще. А саме: насильства, вбивств, війн, жорстокості ставало менше з кожним століттям, «добрі ангели нашої природи» - Розум, ліберальна держава, емпатія тощо. - сприяли зростанню загальної гуманності.
Для того, щоб підкріпити свій глобально-історичний наратив, Пінкер використовує статистику по насильницьких смертях, і, особливо, вбивствах на війні.
Іноді ще посилається на «кейси» - мовляв, ось так виглядало життя в Англії в XIV столітті, а ось так виглядає зараз (краще ж? краще!)

Книжка стала бестселером, сам Пінкер перетворився на знакового публічного інтелектуала, а в російськомовному полі про «зменшення насильства» тільки ледачий не розповідав.
Проблема в тому, що теза Пінкера спірна - а інакше кажучи, так і просто невірна.

▪️ Пінкер і маніпуляції статистикою

~ Часто думають, ніби статистика говорить сама за себе - циферки ж! Насправді, жодні дані не говорять за себе самі, а тільки всередині якогось пояснення, «інтерпретації».
Пінкер інтерпретує дані так, щоб вони підтверджували його теорію, а інші пояснення просто ігнорує.
Ось, скажімо, статистика щодо смертей на війні. Пінкер показує, що в сучасних війнах відсоток загиблих солдатів нижчий, ніж у війнах минулого. Гуманізм, зменшення насильства? Якби не так: до ХХ ст. більше половини всіх смертей на війні - на совісті огидної медицини. Солдати вмирали від кожної подряпини, кожного чхання, поганої води, епідемій у таборах - що зовсім не дивно для суспільств без антибіотиків, знеболювальних, розумних щеплень і ліків, що працюють. З нинішньою медициною всі ці люди просто залишаються живими.
(До Амбруаза Паре вогнепальні поранення припалювали, оскільки вірили, що від пороху утворюється отрута; нехай Пінкер порахує, скільки людей у його статистиці померли від больового шоку, а скільки - від рук ворога на полі бою)

~ Пінкер відкидає ті дані, які не стикуються з його тезою.
Наприклад, показуючи, наскільки несмертоносні сучасні конфлікти, він посилається на втрати американських військ на початку 2000-х. Але обери він Боснію, Руанду або Сирію за той самий приблизно період - результати були б ЗОВСІМ інші, далеко не настільки приємні. (У Руанді геноцид, у Боснії криваве місиво, у Сирії самі знаєте)

▪️ Пінкер і дані, чорти звідки взяті

~ Облік у сучасному його розумінні - чи то облік смертей на війні, чи то вбивств - існує останні 150 років, добре якщо. Усе, що раніше, - або версії (умовні), або проєкції (умовні), або прикидки (спірні). І чим далі в минуле, тим гірше. Щодо Середньовіччя історики сперечаються навіть щодо загальної чисельності населення; розкид у мільйони навіть у авторитетних дослідників.
Не дуже зрозуміло, які висновки взагалі можна робити, якщо за 80% людської історії у нас і статистики немає прийнятної. Навіть у розвинених суспільствах ХХ століття цифри втрат гуляють «мільйон сюди, мільйон туди».

(Приклад, який особливо дратує медієвістів: оскільки статистики щодо вбивств у середньовічній Англії в нас просто немає, Пінкер бере дані за ЗВИНУВАЧЕННЯМИ У ВБИЙСТВАХ. Ігноруючи, що: 1) багатьох виправдовували 2) у середньовічній Англії дуже часто хибно звинувачували в вбивствах 3) звісно ж, у Середньовіччі не було паспортів і усталених правил написання імен, і «Джон Мірошник», «Джон, син Гаррі», «Джон із села Сині Носи», «Джон Одноокий» міг бути однією людиною (у Пінкера це чотири різні)...

Це точковий приклад того, як мало у нас даних про минулі століття. Без точних цифр весь метод Пінкера, загалом-то, непереконливий.

Софія Широгорова (Stalag Null)

(їмо Пінкера з кашею, ч. 2)

▪️ Пінкер і дані, чорти звідки взяті

~ Значну роль у книзі Пінкера відіграє образ доісторичного людства як неймовірно кровожерливого. Це логічно: щоб показати, як ми прийшли до наймирнішої і найблагополучнішої епохи, потрібна стартова позиція, світ тотального насильства і війни всіх з усіма.
Увага, питання: а звідки в Пінкера статистика щодо насильницьких смертей у доісторичні часи? Тоді не статистики - писемності не було. Відповідь: можна криво проаналізувати дані двох-трьох поховань (типу, ось там 40% решток зі слідами ударів, вважаємо смертність як 40%, проєктуємо на весь регіон на найближчі дві тисячі років). А ще - і це головне - у нас же є спостереження антропологів XIX-XX ст. за товариствами мисливців і збирачів! Можна взяти їх і спроєктувати на доісторичні часи.

Зрозуміло, таке поводження з доісторичними часами ЦІЛКОМ ТА ПОВНІСТЮ розходиться із загальновизнаною позицією фахівців з епохи: археологів, антропологів тощо. Домінуюча точка зору дослідників полягає в тому, що доісторичні часи не були царством жорстокості, війн не було фактично взагалі, а насильницькі зіткнення - вкрай рідкісними.

▪️ Пінкер та ігнорування незручних сюжетів

~ Доводячи свою тезу, Пінкер майже повністю оперує історією Заходу. Це не просто несучасний, європоцентристський підхід - не згадуючи про насильство колоніальне, Пінкер ігнорує надважливу складову насильства як феномена.
Наприклад: показуючи зростаючу миролюбність і гуманізм Заходу в ХХ ст., Пінкер геть ігнорує колоніальні конфлікти. Британські концтабори в Кенії? Тортури, військові злочини з боку французьких військ в Алжирі? Голландці бомблять села в Індонезії? Та кому це потрібно, зате в Європі все спокійно :) Тим паче Пінкер жодним чином не прагне осмислити той факт, що одні й ті самі люди, сили та ідеї, які в Європі розмірковують про гуманізм, в Африці тримають десятки тисяч людей за колючим дротом і розстрілюють за сараями. Занадто складно - але так, висмикуючи зручні приклади, і я вам що завгодно доведу.

~ Пінкер робить великий наголос на тому, що, мовляв, у Середні віки тортури використовували легально, тоді як у XVIII столітті їх скрізь позабороняли. Ну, а конвенція ООН, що забороняє тортури, вийшла 1971 року. І який з неї сенс? За численними репортажами від правозахисних організацій і ЗМІ, тортури благополучно використовують донині, до того ж навіть і в розвинених країнах на кшталт США (Гуантанамо? Абу-Грейб?).
Є, очевидно, якийсь розрив між тим, що говорять і пишуть у деклараціях, і між тим, що робиться потім ручками ось цими самими.

▪️ Пінкер і повага до експертного знання

~ Пінкер - еволюційний психолог і психолінгвіст; проте вся його концепція побудована на історичних аргументах.
І академічна порядність, і просто наукова методологія вимагає розібратися, як працює дисципліна, у яку ти заліз. Які дослідження загальновизнані та впливові? Які, навпаки, не котируються? Як історики характеризують ті чи інші епохи?

Усе це Пінкеру малоцікаво. Часто-густо він посилається на якусь нісенітницю, на САЙТИ МУЗЕЇВ ІЗ СЕРЕДНЬОВІЧНИМИ ЗНАРЯДДЯМИ КАТУВАНЬ, водночас ключових досліджень істориків не читає (навіщо!).

Це дуже зручно: можна повторювати давно спростовані стереотипи.
Так, Пінкер малює образ похмурого Середньовіччя, де навкруги страти, страшні тортури, вогнища і феодальні усобиці. Консенсус же медієвістів полягає в тому, що 1) страти були рідкісними 2) більшість «моторошних середньовічних знарядь тортур» - фейки, вигадані пізніше; 3) вогнища, полювання на відьом тощо. - прикмета пізнішого часу, епохи Релігійних воєн.
(Те ж саме і з доісторичними часами).

Софія Широгорова (Stalag Null)

(їмо Пінкера з кашею, ч. 3)

▪️ Пінкер і повага до експертного знання

~ Мало того. Одна з ключових ідей Пінкера полягає в тому, що інтелектуальний проєкт Просвітництва (к. XVII-XVIII ст.), з його цінностями Розуму і раціоналізму, став вирішальним чинником у зменшенні насильства. У цьому звеличенні Просвітництва Пінкер ігнорує колосальну наукову традицію, що показує «темний бік» Просвітництва; те, як «культ Розуму» містив у собі й антидемократичний заряд (диктатура якобінців, напр.), й ідею того, що людське суспільство може бути поліпшене власне насильницькими методами.
Якби Пінкер писав свою книгу в XIX столітті, він міг би критику Просвітництва проігнорувати. Зараз це робити просто дивно.

~ Точно так само Пінкер ігнорує, по суті, консенсус сучасних violence studies про зв'язок Модерну і насильства.
Вдаватися в деталі не буду, просто скажу, що для багатьох авторитетних дослідників сучасні держави, сучасні технології та сучасні ідеології роблять насильство БІЛЬШ можливим, а не менш. І, з цього погляду, жахи ХХ століття: дві світові війни, геноциди, етнічні чистки, сталінський терор тощо. - це не прикрі випадковості, винятки, як вважає Пінкер, а закономірності.

Цим лонгрідом мені не хотілося нікого атакувати (окрім Пінкера). Але мені видається неправильним, що в російськомовному полі вважається, ніби книжка Пінкера авторитетна, а теза його безперечна. Усе навпаки. Теза Пінкера зазнала жорсткої критики з боку профільних дослідників. Ані історики, ані соціологи не вважають книгу Пінкера хоч в якомусь ступені для себе актуальною (науковою теж не вважають).

Цікаво, що це зовсім інакше спрацювало для не-академічної публіки, і тут, мені здається, відповідь досить проста: Пінкер пропонує приємну, комфортну картинку, де люди стають кращими, світ - безпечнішим, а всілякі жахіття нещодавнього минулого - не більше ніж прикра історична помилка.
На жаль; вже у що точно сучасна історична наука не вірить, так це у великі наративи, історії прогресу і морального вдосконалення людства. Насильство залежить від найрізноманітніших чинників; в інші епохи його більше, в інші - менше; а сучасність приховує під собою темні й небезпечні течії.

Подивитись, як колеги їдять Пінкера з кашею (історичні аргументи взяті частиною звідси):

• Dwyer Ph., Micale M. The Darker Angels of Our Nature: Refuting the Pinker Theory of History&Violence (Bloomsbury Academic, 2022)
• Ferguson R. B. Pinker’s List. Exaggerating Prehistoric War Mortality // War, Peace and Human Nature (Oxford, Oxford University Press, 2013)
• Malešević S. The Rise of Organized Brutality: A Historical Sociology of Violence (Cambridge, Cambridge University Press)
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

biber551

July 2025

S M T W T F S
  1 23 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 16th, 2025 03:09 am
Powered by Dreamwidth Studios